משקאות אניס Anise Distillates

אניס הוא כינוי לשני תבלינים שונים, בהם משתמשים בתיבול משקאות האניס:

"כמנון" (Aniseed), או בשמו המדעי: Pimpinella Anisum הוא צמח עשבוני ממשפחת הפטרוזיליות, שמקורו במצרים ובמסופוטמיה (בבל ואשור). בצמח זה עושים שימוש בזרעים, בעלים ובשמן המופק מהם.

"כוכבן אניס" (Anise Star ) או בשמו המדעי:Illicum Verum הוא עץ ירוק–עד נמוך קומה שמקורו בסין, וממנו משתמשים בזרעים הגדלים בתרמילים דמויי כוכב.

משקאות מתובלים בכמנון התפתחו באזור המזרחי של אגן הים התיכון, ממצרים ומסופוטמיה ועד לטורקיה ויוון, ככל הידוע כבר בתקופה המקראית. המצרים והבבלים השתמשו בכמנון לייצור שמנים אתריים שנועדו להקלה בעיכול ולמגוון שימושים רפואיים וקוסמטיים נוספים. מאוחר יותר, עם התפתחות קשרי מסחר בין מדינות המזרח הרחוק למסופוטמיה, התוודעו עמי האזור גם לכוכבן האניס, שניחן בטעם ובסגולות רפואיות דומים לזה של הכמנון, והוסיפו אותו למשקאות שתובלו בכמנון.

 

משקאות אניס  Anise Distillates

כוכבן אניס כמנון ארטמיסיה אבסינתיום המצאת טכניקת הזיקוק והעברת ידע רפואי בין הסוחרים הערבים לרופאים האירופאים, הביאו את האניס גם לאירופה, מטורקיה ליוון ועד לרומא: ביוון תובל הברנדי, באיטליה תובל ליקר הסמבוק השחור ובצרפת תובל ליקר האבסינתיום.

בצרפת זכו ליקרי האניס לכינוי "אניסט" (Anisette), ואת התזקיקים שתובלו בתבלין זה כינו בשם הכללי "אני" Anis כאשר מערבבים משקאות אניס במים הם משנים את צבעם הצלול לגוון לבנבן. הסיבה לכך היא שהשמן האתרי המופק מזרעי האניס מכיל טרפן (Terpene) חומר פחמימני המתמוסס באלכוהול, אך לא במים. דילול המשקה גורם לטרפן להתגבש לגבישים מיקרוסקופיים, מה שמשנה את צבע המשקה ללבנבן, ומעניק מרקם שמנוני.

משקאות האניס הם בעלי תכולת אלכוהול גבוהה ועלולים לגרום לשכרות אם יילגמו נקיים. מסיבה זו נהוג להגיש משקאות אלה בכוס Highball בתוספת קרח ומים, בשילוב מיצי הדר - אשכולית, לימון ונענע (נהוג לאפשר ללקוח לדללם כרצונו, כאשר המלצת היצרנים השונים ברחבי העולם היא לערבב 6 מידות לכל מידת משקה), ובקוקטיילים. כמו כן, נהוג להגישם לצד מתאבן, בכדי למנוע שכרות.