וויסקי - הקדמה כללית

וויסקי הוא כינוי כללי לכל תזקיקי הדגנים שטעמם אינו נובע מתיבול, אלא אך ורק מחומרי הגלם מהם הם מיוצרים, ומאופי תהליך הייצור - זאת בניגוד לתזקיקי הדגנים האחרים: הוודקה השואפת לניטרליות

בריחה ובטעמה, והאקווה-ויט, הג'ניבר והג'ין, המתובלים במבחר תבלינים.

מקור המילה וויסקי הוא בשפה הקלטית - "אסקואה בה" Usque Baugh "מי החיים". השם השתנה ל"אוסקהביטה" (Uisge Beatha), "מי החיים", בשפה הגאלית (Gaelic) - שפה ממשפחת השפות הקלטיות, אשר מדוברת בחלקים מסוימים של סקוטלנד גם בימינו. המילה התגלגלה לאנגלית: "אוסקי" (Usky) ובהמשך "וויסקי" Whisk(e)y.

הסקוטים והקנדים נוהגים לאיית וויסקי ללא האות "Whisky -  ”e

ולעומתם האירים ורוב היצרנים האמריקאים מאייתים דווקא - Whiskey.

מקורה הבדל אינו ברור לחלוטין. יש הסוברים שהסיבה נעוצה בהבדל בין הניבים הקלטים אותם דברו העמים השונים, אך ככל הנראה, מקור ההבדל בגאווה הלאומית וביריבות העתיקה השוררת בין הסקוטים

לאירים בנושא הבכורה בייצור הוויסקי, ומי קובע איך כותבים וויסקי - עם או בלי e.

המהגרים שהגיעו לאמריקה הביא ועימם את האיות שהכירו, ומאז הפך ההבדל באיות המילה על התוויות לתופעה מוכרת.

מקור הוויסקי לסוגיו בזיקוק של שיכרי דגנים, שיוצרו כבר מראשיתן של התרבויות הקדומות באזורים שונים בעולם ומדגנים שונים: אורז, תירס, שיפון, חיטה ושעורה.

העתיקה ביצרניות הוויסקי היא ככל הידוע אירלנד, ממנה נדד המשקה לסקוטלנד, משם המשיך את דרכו עם המהגרים לצפון אמריקה, ולבסוף אף ליפן.

וויסקי מהווה כיום כרבע מכלל מכירות התזקיקים בעולם, כאשר נתון זה מתעלם מוויסקי האורז הסיני, הנצרך ברובו בתחומי סין ושכנותיה.

כמחצית מכמות הוויסקי המשווק בעולם מקורה בסקוטלנד, כרבע בארצות הברית, והשאר מקורו בעיקר באירלנד, קנדה ויפן, ומלבדן מיוצר וויסקי בכמויות זניחות גם במדינות נוספות, למשל בהודו ובאוסטרליה. כל אחת מחמש יצרניות הוויסקי העיקריות מייצרת סגנון וויסקי טיפוסי לה,  אך המבחר הגדול ביותר של מותגי וויסקי משובחים מגיע, ללא ספק, מסקוטלנד, בה ייצור הוויסקי הפך עם השנים לאומנות של ממש.

וויסקי לסוגיו יוגש תמיד בכוס Lowball , שזכתה לכינוי "כוס וויסקי"

Whisky Glass - כוס זו מכונה גם Rocks "אבנים", משום שנהוג להגיש בה משקאות בתוספת קרח, וכן Old Fashioned "בסגנון העתיק", על שם העתיק שבקוקטיילים המוכרים - וויסקי שתובל במעט מים זכים ותמצית מרורים צמחית.

וויסקי מאלט נהוג להגיש ללא קרח, בעוד את יתר סוגי הוויסקי נהוג להגיש בדרך כלל בתוספת קרח.

בשנים האחרונות התפתחה מגמה בקרב מומחים בתחום הוויסקי,לטעום ולבחון את המשקה בכוס Copita - כוס הטעימות המקצועית, מעין כוס טוליפ קטנה בעלת מכסה זכוכית, המאפשרת את בחינת גוון המשקה, צלילותו, מרקמו וניחוחו ביתר קלות.